کد مطلب: 16978 تعداد بازدید: ۱۱۴۰

مصاحبه با سرکار خانم صفاتی

چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴

سخنان حاجیه خانم صفاتی

مردم انتظارات مختلفی از طلاب دارند و مشکلات و مسائل مختلف خود را با آنها درمیان می‌گذارند؛ پس برنامه های حوزه باید  به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا طلاب بتوانند در برابر نیازها و درخواست‌های متفاوت مردم، پاسخگو باشند.

لوازم مؤفقیت حوزه‌های علمیه

1-  برنامه‌ریزی آموزشی پژوهش محور

حوزه باید زمینه آموزش پژوهش محور مناسب را برای طلاب فراهم نماید و پس از مدتی که طلاب در این بُعد به مؤفقیت و عمق علمی لازم دست یافتند، به سمت پژوهش حرکت کنند.

2- ترسیم چشم‌انداز پژوهشی

مسئولین امر باید چشم‌انداز پژوهشی را درنظر داشته باشند و آموزش را براساس این چشم‌انداز ترسیم کنند..

3- تولید محتوای لازم  و متعالی برای بانوان طلبه

باتوجه به اینکه عمر تحصیل و آموزش بانوان به زمان خاصی محدود می‌شود، باید در این مدت محتوای لازم ومتعالی و باغنای کافی را برای تحصیل بانوان درنظر گرفت.

4- کارآمد ساختن پژوهش‌های علمی در پاسخگویی به مشکلات اجتماعی

در بحث‌های پژوهشی باید اتاق فکری تشکیل شود که به‌طور روزانه معضلات اجتماعی را رصد و سپس تولید موضوع کنند. این موضوعات استخراجی باید در اختیار طلاب قرار گیرد تا مشکلات فقهی و معضلات اجتماعی را پاسخ دهند. این پرونده همیشه باید باز بماند؛ چراکه خروجی تلفیقی از آموزش و پژوهش، اساس حل مشکلات جامعه خواهد بود.

5- طلاب، سرآمد اخلاق اجتماعی

درجه التزام به اخلاق در سطح جامعه افول کرده است. اخلاق‌محور بودن فقط استفاده از استاد و کلاس اخلاق نیست. طلاب باید سرآمد اخلاق اجتماعی نیز باشند و با رویکرد علمی اخلاق‌محور در مدارس حضور فعال داشته باشند.

6- جمع بین تحصیل و خانواده

حوزه نباید از جامعه جدا باشد؛ بلکه باید با اجتماع هماهنگ و حتی بالاتر از جامعه باشد. طراحی درس‌ها به‌گونه‌ای مطالعه و برنامه‌ریزی شود که جمع بین تحصیل، خانواده؛ به ویژه فرزندآوری ممکن شود.

البته مدیریت تحصیلی و امور خانواده، علاوه بر مسئولین، برعهده خودِ طلاب نیز است که باید برای ادامه تحصیل و هم‌زمان اداره امور خانواده و کسب رضایت همسر و حاکم‌ساختن آرامش و عاطفه در فضای زندگی مشترک، تصمیم جدی و مصمم بگیرند. برای رسیدن به این مطلوب باید یک تجدیدنظر جامعی در مباحث و رویکرد آموزش صورت گیرد.

7- توصیه‌های اخلاقی

التزام علمی و عملی به عقاید دینی، رعایت پوشش مناسب، برخورداری از انگیزه قوی، عمل به احکام شرعی، انضباط اخلاقی، توجه و اتکال به اهل‌بیت علیهم السلام ، ادعیه و معنویات از لزومات اخلاقی یک طلبه است.