آِیت الله اعرافی

شناسه نوشته : 19859

1395/09/20

تعداد بازدید : 90

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- مدیر حوزه های علمیه ایران با اشاره به ویژگی ها و مولفه های حوزه انقلابی، نگاه تمدنی به اسلام و توجه به عرصه های جدید علوم اجتماعی و اسلامی را از ضرورتهای چنین حوزه ای برشمرد.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور صبح امروز در دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسگری(ع) و تبریک آغاز امامت امام زمان(عج)، ابراز داشت: شورای عالی حوزه های علمیه و جامعه مدرسین خود را مدیون انقلاب می داند، نمی توان گذشته را پنهان کرد،که ما خوشخبتانه از آن زمان گذشتیم و سی و هفت سال پیش انقلابی بزرگ توانست به همه آنها پایان دهد.

او افزود: حوزه انقلابی حوزه ایست که در همه عرصه ها حضوری فعال داشته باشد و بداند که بدون روحیه انقلابی نمی توان اسلام را پیش برد؛ شورای عالی حوزه های علمیه و مدریت حوزه های علمیه تمام تلاش خود را برای انقلابی ماندن و انقلابی شدن حوزه های علمیه می کند و برای این راه برنامه ریزی های درستی را انجام می دهد.

مدیر حوزه های علمیه با بیان برنامه های حوزه علمیه در جهت تبعیت از صحبت های رهبر انقلاب مبنی بر انقلابی ماندن حوزه ها، عنوان کرد: اولین نگاه یک حوزه انقلابی، تمدنی بودن نگاه ما به اسلام است که یک موضوع بسیار مهم است و این در ذات انقلاب اسلامی نیز وجود دارد و شریعت و معارف اسلام با تمام ابعاد وجود زندگی ما رابطه برقرار می کند؛ انقلاب اسلامی از قم برخاست و جهانی را روشن کرد، بزرگان و مراجع ما هم نگاهی تمدنی داشتند.

او خاطرنشان کرد: نگاه و رویکرد سیاسی دومین فعلیست که حوزه ها باید در جهت انقلابی ماندن انجام دهند و دین اجتماعی و سیاسی به معنای درست آن است که محدود به حوزه های محدود ذهنی و فردی نیست؛ مهم این است که بدانید سکولاریزم در ابعاد مختلف می تواند اندیشه انقلابی را محدود و مخدوش بکند؛ مگر ما می توانیم انکار کنیم که از دل حوزه علمیه نجف، حوزه هایی چون قم بوجود آمد؟

اعرافی با بیان اینکه نگاه بین المللی در حوزه یک ضرورت است؛ گفت: توجه به عرصه های جدید علوم اجتماعی و اسلامی یک امر ضروری است و دنیای امروز ما با این ابزار اداره می شود؛ تلاش های بزرگی که در حوزه های علمیه در این حوزه ها انجام می شود باید استمرار پیدا کند و این امر در منویات رهبری ما نیز بارها و بارها تاکید شده است.

او بیان کرد: حوزه انقلابی حوزه ایست که تحقیقات سنتی آن در اوج باقی می ماند و چنان گسترش پیدا می کند که به قلمرو های گوناگون فقه های ناظر به مسائل جدید نیز می پردازد؛ موضوع شناسی به شکل عمیق گسترش پیدا کند؛ حوزه انقلابی باید به همه علوم و معارف اسلامی مسلط باشد و در هیچ حوزه ای کم و کاست نداشته باشد و خداراشکر با مجاهدت های عده بسیاری امروزه این اتفاق رخ داده و تلاش های بسیاری به ثمر نشسته است.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: حوزه انقلابی زمان را می شناسد، تحلیل دقیق دارد و در میدان دشمن فریب توطئه های پیچیده اورا نمی خورد؛ تامین نیاز های مردم، اتصال با نسل جوان و دانشگاهیان، جدا نشدن از مردم؛ ما متواضعانه در خدمت انقلابی ماندن و تعالی حوزه هستیم و در این زمینه گام هایی سنجیده و دقیق با طرح ها و ایده های کارشناسانه را پیش خواهیم برد.

او در پایان تاکید کرد: کار حوزه در همه بلاد در اولویت قرار دارد چراکه حوزه های ما به مردم باید متصل باشد و حوزه محور کار در استان ها و شهرهای مختلف باید باشد؛ مرجعیت و ولایت پشتوانه های اصلی ماست که ما باید با استفاده از معارف آنان در جهت راه درست قدم برداریم و تا آنچه در توان داریم بر سر پیمان با امام زمان و انقلابمان بمانیم.