بیان نمونه ای از فضایل و مناقب حضرت علی علیه السلام از منظر قرآن کریم(ویژه شهادت امام علی علیه السلام)

شناسه نوشته : 32926

1401/02/02

تعداد بازدید : 14

 

 

 

نامسلمان ضربه‌ای زد بر سر مولا علی

فرق حیدر تا میان ابروانش باز شد

        داغ مادر، داغ بابا، کربلا هم پیش‌رو

        روزهای سخت زینب بعد ازین آغاز شد

 

 

نوزدهم رمضان سالروز ضربت خوردن حضرت مولی‌الموحدین علی (علیه السلام) بر تمامی شیعیان تسلیت و تعزیت باد‌‌.

 

بیان نمونه ای از فضایل و مناقب حضرت علی علیه السلام از منظر قرآن کریم(ویژه شهادت امام علی علیه السلام)

 

ولایت و امامت حضرت علی “علیه السلام” در قرآن

 

آیات ۵۵ و۵۶ سوره مائده

إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ وَمَن یَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ؛ ولی شما، تنها خدا و پیامبر اوست و کسانی که ایمان آورده اند؛ همان کسانی که نماز برپا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند. و هر کس خدا و پیامبر او و کسانی را که ایمان آورده اند ولی خود بداند [پیروز است، چرا که ] حزب خدا همان پیروزمندانند.

 

شآن نزول آیه

ای مردم روزی از روزها با رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در مسجد نماز می خواندم، سائلی وارد مسجد شد و از مردم تقاضای کمک کرد، ولی کسی چیزی به او نداد، او دست خود را به آسمان بلند کرد و گفت: خدایا تو شاهد باش که من در مسجد رسول تو تقاضای کمک کردم ولی کسی جواب مساعد به من نداد، در همین حال علی (علیه السلام) که در حال رکوع بود با انگشت کوچک دست راست خود اشاره کرد. سائل نزدیک آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بیرون آورد، پیامبر (صلی الله علیه و آله) که در حال نماز بود این جریان را مشاهده کرد، هنگامی که از نماز فارغ شد، سر به سوی آسمان بلند کرد و چنین گفت:

خداوندا برادرم موسی از تو تقاضا کرد که روح او را وسیع گردانی و کارها را بر او آسان سازی و گره از زبان او بگشایی تا مردم گفتارش را درک کنند، و نیز موسی درخواست کرد هارون را که برادرش بود وزیر و یاورش قرار دهی و بوسیله او نیرویش را زیاد کنی و در کارهایش شریک سازی. خداوندا! من محمد پیامبر و برگزیده توام، سینه مرا گشاده کن و کارها را بر من آسان ساز، از خاندانم علی (علیه السلام) را وزیر من گردان تا به وسیله او، پشتم قوی و محکم گردد".

 

ابو ذر می گوید: هنوز دعای پیامبر (صلی الله علیه و آله) پایان نیافته بود که جبرئیل نازل شد و به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفت: بخوان، پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: چه بخوانم، گفت بخوان: “إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا. .

 

ترجمه تفسیرمجمع البیان شیخ طبرسی