بیانات آیت‌الله مجتبی تهرانی؛بهترین توشه در لحظات آخر ماه مبارک رمضان

شناسه نوشته : 33016

1401/02/11

تعداد بازدید : 11

بیانات آیت‌الله مجتبی تهرانی؛بهترین توشه در لحظات آخر ماه مبارک رمضان

 

 

شب 27 ماه مبارک رمضان مثل امشب امام زین العابدین (علیه السلام): این دعا را از اول شب تا اخر شب مکرر میخواندند اللّهُمَّ ارزُقنی التَجافِی عَن دار الغُرور وَ الاِنابَۀِ اِلی دارِ الخُلود وَ الاِستِعداد لِلموت قَبل حُلول الفَوت»بحار الانوار ج95، ص63- اقبال الا عمال، ج1 ، ص 228- زادالمعاد، ص 129

بار خدایا دوری گزیدن ازخانه فریب دنیا را روزی من فرما و باز گشت به سوی خانه جاودانه  و آخرت  را ، آمادگی برای کوچ کردن از این نشئه. قبل از فرا رسیدن آن روزی من قرار بده ».الکافی، ج4، ص66 وسائل الشیعه، ج10، ص 305- بحارالانوار ج93، 342

 استعداد برای کوچ آنجاییست که توشه راه را همراه داشته باشید، یعنی نسبت به امور معنویِ اخروی.

بهترین فرصت برای توشه برداری همین موقعیت بود که در دست ما از نظر زمان بود، ما داریم این فرصت را ماه مبارک رمضان است .

در روایت دارد هر شب از ماه های مبارک رمضان هنگام افطار خداوند هزار هزار نفر ادم را از آتش جهنم نجات میدهد، مشمول رحمت غفران الهی میشوند.

در مقابل از امام صادق علیه السلام روایت داریم: «مَن لَم يُغفَرْ لَهُ في شهرِ رمضانَ لَم يُغفَرْ لَهُ إلى مِثلِهِ مِن قابِلٍ إلاّ أن يَشهَدَ عَرَفَة ».

اگر کسی در ماه رمضان مشمول غفران الهی نشود، دیگر تا آینده مشمول غفران نمیشود. مگر اینکه باید عرفه حاضر باشد.

خوشا به حال اون کسایی که توانستند در این ماه مبارک رمضان بهترین بهره  را ازش بگیرند، که سر آمد بهره ها همین غفران الهی بود . توانستند خودشان را از تبعات معاصی  تطهیر کنند. که همین پاکیزگی باعث میشود که دعا های ان ها زودتر به اجابت برسد ، حجاب را برطرف کردند برای دعاهایشان ، مهم ترین بود. اینطور هم نیست که بگوییم به همین زودی  به دست ما بیاد این موقعیت ها ، خوشا به حال کسایی که از این ماه رمضان توانستند توشه برای سفر اخرت خودشان تهیه کنند.( بار خودشان را بستند و مهیا شدند برای رفتن در آن خانه مستقر و جاودانه خودشان، آباد کردند خانه جاودانه خودشان را)

این مختصر وقت باقی مانده از ماه رمضان را هم بکوشید که بهترین بهره را ببرید ازش. از این کثافات تعبات خطا ها و معاصی خودمان را نجات دهیم.

 

مبحث دعا (سال 1390)