هشدار نخست‌وزیر لبنان درباره تجاوز رژیم صهیونیستی به میادین گازی لبنان

شناسه نوشته : 33309

1401/03/16

تعداد بازدید : 10

هشدار نخست‌وزیر لبنان درباره تجاوز رژیم صهیونیستی به میادین گازی لبنان

 

 

نجیب میقانی، نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان، امروز (یکشنبه) به ورود کشتی حفاری رژیم صهیونیستی به نام «کاریش» به منطقه آبی 29 در آب‌های لبنان برای استخراج گاز واکنش نشان داد و گفت که تبعات این اقدام بسیار خطرناک بوده و نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

به نوشته وبگاه العهد، او گفت که اقدام رژیم تل آویو، موجب بروز بحران جدیدی می‌شود و تجاوز به ثروت دریایی لبنان است. او تأکید کرد که رژیم صهیونیستی با این اقدام خواسته خود را در منطقه مورد مناقشه تحمیل کرده و حقوق لبنان را زیر پا گذاشته است.

میقاتی همچنین گفت که هنوز میانجیگری آمریکا در این باره به پایان نرسیده و لازم است تا سازمان ملل و تمامی طرف‌ها وارد عمل شده و رژیم صهیونیستی را ملزم به توقف این اقدام «تحریک آمیز» خود کنند.

نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان همچنین گفت که تنها راه‌حل بازگشت به گفت‌و‌گو و عدم تعرض به حقوق دریایی و منابع طبیعی لبنان است.

کل مساحت نفتی آب‌های منطقه‌‌ای لبنان حدود 22 هزار کیلومتر مربع است و مساحتی که با رژیم صهیونیستی بر سر آن منازعه وجود دارد به 854 کیلومتر مربع می‌رسد. این مساحت مورد منازعه به 10 منطقه یا بلوک تقسیم شده که بلوک نفتی شماره 9 یکی از آن است.

تاکنون پنج دوره مذاکرات غیرمستقیم برای تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی در دفتر یونیفل (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان) واقع در منطقه راس ناقوره در جنوب لبنان برگزار شده است.

این پنج دوره مذاکرات از 14 اکتبر 2020 تا 14 مه 2021 برگزار شدند و هیات مذاکره‌کننده لبنانی در دور پنجم مذاکرات بر حق خود در مرزهای دریایی مطابق قانون دریانوردی پافشاری کرد و پس از آن مذاکرات متوقف شدند.

در این میان اخیرا شرکت یونانی «انرژین» مجوز اکتشاف گاز در میدان «کاریش» واقع در منطقه مورد مناقشه لبنان و رژیم صهیونیستی را از تل‌آویو گرفته است. در همین راستا اسرائیل از ورود یک کشتی حفاری به این میدان جهت آماده سازی برای شروع اکتشاف اولین چاه گاز در آن خبر داد.  گزارش ها حاکی است که صهیونیست‌ها با حمایت آمریکا همچنان قبل از مشخص شدن تکلیف پرونده ترسیم مرزهای دریایی با لبنان قصد حفاری در منطقه مورد مناقشه را دارند.

در این راستا «میشل عون»  رئیس‌جمهور لبنان نیز امروز یکشنبه (15خرداد) در سخنانی گفت که مذاکرات ترسیم مرزها با رژیم صهیونیستی هنوز ادامه دارد و هرگونه فعالیتی در مناطق مورد مناقشه، اقدام متجاوزانه و تحریک آمیز محسوب می‌شود.