معادله حزب‌الله چگونه صهیونیست‌ها را وادار به عقب‌نشینی از مرزهای دریایی لبنان می‌کند؟

شناسه نوشته : 33349

1401/03/18

تعداد بازدید : 10

معادله حزب‌الله چگونه صهیونیست‌ها را وادار به عقب‌نشینی از مرزهای دریایی لبنان می‌کند؟

 

 

بعد از تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی در منطقه دریایی مورد مناقشه با لبنان و ورود کشتی تولید و ذخیره گاز متعلق به شرکت یونانی توسط اسرائیل به میدان «کاریش»، مسئله  ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفته و تبدیل به یکی از اولویت‌های مسئولان لبنانی شده است.

حمایت آمریکا از تحرکات متجاوزانه رژیم صهیونیستی در منطقه مورد مناقشه با لبنان

در این زمینه منابع آگاه به روزنامه الاخبار گزارش دادند که «میشل عون»  رئیس جمهوری لبنان ممکن است امروز میزبان نشستی با حضور سفرای پنج عضو دائمی شورای امنیت باشد. همچنین در حالی که میشل عون و «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان برای دعوت از میانجی آمریکایی جهت سفر به بیروت توافق کرده‌اند اما هنوز تاریخ دقیقی برای این سفر مشخص نشده است. 

منابع آگاه گزارش دادند که نجیب میقاتی روز گذشته با «آموس هوکستاین» میانجی آمریکایی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی  تماس گرفته و درباره موضوع بازگشت وی به بیروت و مشخص کردن سازوکار ادامه مذاکرات غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزها، صحبت کرده است.

به گفته این منابع، میانجی آمریکایی با حمایت از تحرکات رژیم صهیونیستی در منطقه مورد مناقشه اعلام کرده که اسرائیلی‌ها به دنبال مشکل تراشی نیستند و کشتی متعلق به شرکت یونانی که برای اسرائیل کار می‌کند از خط 29 عبور نکرده است.

منابع آگاه تاکید کردند که ایالات متحده با لبنان و رژیم صهیونیستی درباره لزوم تعیین یک میانجی جدید صحبت کرده است. در عین حال طرف آمریکایی مدعی شده که موضع یکپارچه‌ای از جانب لبنان در خصوص ترسیم مرزهای دریایی مشاهده نکرده و به همین دلیل میانجی آمریکایی قصد از سرگیری گفتگوها جهت تکمیل پرونده مذکور را ندارد. 

منابع نزدیک به سفارتخانه آمریکا در بیروت اعلام کردند ایالات متحده که میانجیگری خود در پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی را از فوریه گذشته متوقف کرده، منتظر پاسخ لبنانی‌ها به پیشنهادی است که هوکستاین به عنوان راه حل پایان دادن به اختلافات و تکمیل این پرونده مطرح کرده بود. بر این اساس در سایه اختلاف نظری که میان طرف‌ها و مسئولان لبنانی در داخل این کشور وجود دارد، لبنان هنوز پاسخ آمریکا را نداده است.

میانجی آمریکایی در سفر اخیر خود به بیروت به لبنانی‌ها پیشنهاد داد که خط 23 به این کشور داده شود مشروط به اینکه لبنان از میدان قانا عقب نشینی کند و به این ترتیب رژیم صهیونیستی بتواند در بلوک 8 که  متعلق به لبنان است اقدام به حفاری کند. او همچنین پیشنهاد اکتشاف و حفاری مشترک میان لبنان و رژیم صهیونیستی را نیز مطرح کرده بود که علنا گامی در راستای کشاندن بیروت به مسیر عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها تلقی می‌شود.

پشت پرده رویکرد محتاطانه رژیم صهیونیستی در تحرکات دریایی مقابل لبنان

درهمین چارچوب روز گذشته تماس‌هایی میان رئیس جمهور و نخست وزیر دولت پیشبرد امور و همچنین «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان به دور از کانون توجهات برقرار شد.  سه طرف در این تماس‌ها تلاش کردند تا یک موضع رسمی و واحد  درباره ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی اتخاذ کنند.

در این میان رژیم صهیونیستی که طی چند روز گذشته هیچ واکنش رسمی به تجاوز خود در منطقه مورد مناقشه با لبنان نداشت از طریق برخی مسئولان خود اعلام کرد که کشتی حفاری یونانی از خط 29 و مرزهای جنوب لبنان عبور نکرده و حتی به آن نزدیک نیز نشده است. این کشتی همچنین وارد میدان گازی کاریش نشده است.

این موضع‌گیری مسئولان صهیونیست علامت سوال‌هایی به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه آیا تل آویو بعد از درک خطر تجاوزات خود در مرزهای دریایی لبنان اقدامات خصمانه‌اش را متوقف کرده و یا اینکه قصد دارد همچنان به شکل تدریجی و محتاطانه در منطقه مورد مناقشه نفوذ کند؟

در پی تحولاتی که در دوره اخیر در پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی به وجود آمده و بعد از هشدارها و تهدیداتی که حزب‌الله و شخص سیدحسن نصرالله در این زمینه مطرح کرده‌اند، مشخص شد که معادله بازدارندگی لبنان در برابر دشمن صهیونیستی ثابت بوده و  رژیم صهیونیستی نیز از خطرات دور زدن این معادله کاملا آگاه است.  همین مسئله موجب شده تا صهیونیست‌ها تحرکات خود در منطقه مورد مناقشه با لبنان را کنترل کنند.  البته این بدان معنا نیست که تمایل رژیم صهیونیستی برای تصرف  ثروت‌های دریایی لبنان کاهش یافته است بلکه هر تصمیم اشتباه از جانب مسئولان لبنانی فرصتی تازه برای تشدید تجاوزات صهیونیست‌ها خواهد بود.

آیا مقاومت بار دیگر مسئولیت دفاع از حاکمیت و حقوق لبنان را بر عهده می‌گیرد؟

اما مهم‌ترین سوالی که در این زمینه به وجود می‌آید این است که مسئولان لبنانی چه اقدام عملی برای مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی در منطقه مورد مناقشه در نظر گرفته‌اند و آیا این بار نیز مقاومت مسئول دفاع از حاکمیت و حقوق لبنان خواهد بود؟

ابراهیم امین، تحلیلگر برجسته لبنانی و سردبیر روزنامه الأخبار در گزارشی به همین مسئله پرداخته و نوشت، عملکرد دولت‌های مختلف لبنان و موسسات وابسته به آن و همچنین سیاستمداران این کشور نشان می‌دهد که پرونده‌های حساسی همچون درگیری با رژیم صهیونیستی هیچ گاه به عنوان یک پرونده واقعی در اولویت مقامات و مسئولان لبنانی نبوده است.  حتی ده‌ها سال است که ارتش لبنان از ترس آمریکا نمی‌تواند اتاق‌هایی برای نظارت و رصد تحرکات سیاسی و رسانه‌ای و اقتصادی و نظامی رژیم صهیونیستی تشکیل دهد.

اما در این میان مقاومت تنها طرف لبنانی است که پرونده درگیری با دشمن اشغالگر را با همه جزئیات و بند به بند در اولویت قرار داده و طی بیست سال گذشته هیچ تحرک سیاسی و رسانه‌ای و اقتصادی و نظامی و غیرنظامی از جانب اسرائیل علیه لبنان وجود ندارد که خارج از محدوده تحقیق و پیگیری‌های مقاومت باشد.

هر چند که بسیاری از رسانه‌ها در داخل لبنان تلاش می‌کنند قدرت مقاومت را نادیده بگیرند اما مقاومت اسلامی لبنان صاحب یک دستگاه اطلاعاتی بزرگ است که به شکل دقیق تحرکات دشمن را زیر نظر قرار داده؛ به طوری که حتی خود رژیم صهیونیستی اعتراف می‌کند که حزب الله علاوه بر قدرت نظامی دارای توانمندی‌های انسانی و فنی و اطلاعاتی است که به آن اجازه می‌دهد تا وضعیت اسرائیل را چه در سطح نظامی و چه سیاسی و چه سایر سطوح به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهد.

در همین زمینه لازم است بررسی کنیم که رژیم صهیونیستی طی چند روز گذشته در تجاوز به منطقه مورد مناقشه با لبنان در عمل چه اقداماتی انجام داده و  واکنش مسئولان لبنانی چه بوده است:

- در وهله نخست رئیس جمهور لبنان روز گذشته از فرماندهی ارتش خواست اطلاعات دقیقی درباره  مکانی که کشتی یونانی وارد آن شده، در اختیار وی قرار دهد. فرماندهی ارتش نیز اطلاع داد که کشتی حفاری مذکور  به مرز مستقیم  منطقه مورد مناقشه وارد نشده است.

- در وهله دوم برای منابع مقاومت مشخص شد که کشتی مذکور در مرزهای خط 29 قرار نگرفته و این به معنای آن است که دشمن صهیونیستی به خودی خود در تحریک لبنان زیاد پیشروی نکرده است.  البته علت این امر، آن نیست که مقامات سیاسی رژیم صهیونیستی تحت فشارهای آمریکا یا سازمان ملل قرار گرفته‌اند و قصد تجاوز به منطقه مورد مناقشه را ندارند، بلکه عقب‌نشینی اسرائیل از مواضع خصمانه خود در نتیجه توصیه محافل امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی است که پیش از این هشدار داده بودند هر گونه محاسبات اشتباه، امکان ورود به یک تقابل مستقیم با حزب الله را به وجود می‌آورد؛  به ویژه اینکه حزب‌الله امکاناتی در اختیار دارد که  می‌تواند حتی در دریا منافع اسرائیل را مورد هدف قرار دهد.

- شرکت‌های خارجی که قصد همکاری با رژیم صهیونیستی جهت حفاری و اکتشاف در منطقه مورد مناقشه را دارند بعد از تهدیداتی که حزب الله مطرح کرده پیشاپیش با مقامات صهیونیست توافق کرده‌اند به سمت مناطقی که ممکن است موجب تحریک طرف لبنانی شود حرکت نکنند.

- منابع آگاه گزارش می‌دهند برخی به مقامات صهیونیست اطلاع داده‌اند که حزب الله در برخورد با واقعیت‌هایی که حاکمیت لبنان را تهدید می‌کند بسیار جدی است. بنابراین دشمن صهیونیستی متوجه شده موفقیت مقاومت برای یکپارچه کردن موضع رسمی لبنان جهت مقابله با تجاوزات اسرائیل در منطقه مورد مناقشه کار دشواری نیست و حزب الله می‌تواند جهت ایستادگی در برابر تجاوزات صهیونیست‌ها در هر نقطه از منطقه مورد مناقشه علیه اسرائیل اقدام کند.

این مسئله‌ای است که دشمن صهیونیستی به خوبی آن را درک کرده ؛به ویژه بعد از شفاف‌سازی‌ها و تهدیدهای پی‌درپی رهبران حزب الله و شخص سید حسن نصرالله.  همچنین طبق گزارش‌هایی که اخیراً رسانه‌ها و کارشناسان صهیونیستی منتشر کرده‌اند حزب الله امکانات بسیار پیشرفته‌ای در اختیار دارد که می تواند دورترین اهداف دریایی ثابت و متحرک در سراسر دریای مدیترانه و نه فقط سواحل فلسطین را مورد هدف قرار دهد.

این شواهد نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی قبل از انجام تحرکات متجاوزانه خود در منطقه دریایی مورد مناقشه با لبنان و همه جاه طلبی‌های سیاسی و اقتصادی خود در این منطقه، اول به موضع مقاومت توجه می‌کند و می‌داند که حزب‌الله با توانایی و درک بالای خود از شرایط می‌تواند در هر کجا و هر زمانی ابتکار عمل را به دست بگیرد.  به همین دلیل است که اسرائیل تلاش دارد با احتیاط  از مواضع خصمانه خود در منطقه دریایی مورد مناقشه عقب نشینی کند و منتظر رویدادهای جدید در پرونده ترسیم مرزهای دریایی بماند.