مذاکرات ایران و روسیه برای حذف دلار و یورو/ تفاهم‌های پولی-بانکی به‌زودی اجرایی می‌شود

شناسه نوشته : 33738

1401/04/22

تعداد بازدید : 13

 مذاکرات ایران و روسیه برای حذف دلار و یورو/ تفاهم‌های پولی-بانکی به‌زودی اجرایی می‌شود

صالح‌آبادی پس از مذاکراتی مفصل با مقامات روسیه نیز از توسعه روابط پایدار اقتصادی بین دو کشور در زمینه‌های مالی و بانکی خبر داد و اعلام کرد: تفاهمات خوبی در زمینه‌های مختلف بانکی، مالی و اقتصادی با روسیه به دست آمد که در آینده نزدیک اجرایی می‌شود و تجار دو کشور نتایج آن را لمس خواهند کرد.

 

وی ضمن اشاره به توافق ایران و روسیه برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات اقتصادی بین دو کشور، افزود: موضوع استفاده از ارزهای ملی، یکی از محورهای مهم رایزنی با مقامات بلندپایه اقتصادی روسیه بود و به‌زودی شاهد اجرایی‌شدن تفاهم‌های به دست آمده خواهیم بود.

 

 

رئیس بانک مرکزی درباره استفاده از پیامرسان‌های بومی به جای سوئیفت هم گفت: هم اکنون ایران برای جایگزینی سوئیفت، از سامانه‌های پیام‌رسان بین‌بانکی بومی استفاده می‌کند و روسیه نیز پیام‌رسان‌های بومی خود را دارد که می‌تواند مبنایی برای همکاری بانکی بین دو کشور باشد.

 

وی ادامه داد: طبعاً استفاده از ارزهای غیر دلار و یورو و سایر موضوعاتی که تجار و فعالان اقتصادی بتوانند از بسترهای جدید استفاده کنند جزو مواردی است که مورد پیگیری قرار می‌گیرد و باید نتایج آن را در عمل شاهد باشیم.