دوره تخصصی امامت پژوهی ویژه اساتید سطح 4 یا دکترین فلسفه و کلام

دوره تخصصی امامت پژوهی ویژه اساتید سطح 4 یا دکترین فلسفه و کلام

شناسه خبر : 110833

1400/06/06

تعداد بازدید : 6

 

گزارش دوره تخصصی  امامت پژوهی ویژه اساتید سطح 4 یا دکترین فلسفه و کلام

 

باسمه تعالی

 مقدمه

پیرو درخواست مدیریت محترم مدرسه علمیه حضرت آمنه (سلام الله علیها) مبنی بر برگزاری دوره تربیت مدرسین امامت جهت تکمیل کادر آموزشی مورد نیاز سطح ۳ امامت ، جلسه ای در دی ماه ۱۳۹۹ با حضور مسئولین موسسه معارف اهل بیت علیهم السلام آقایان حجۀ الاسلام دکتر سبحانی، دکتر انصاری برگزار گردید و مقرر شد که دوره ای آموزشی برای اساتید منتخب مدرسه علمیه حضرت آمنه (سلام الله علیها) با توجه به سرفصلهای مصوب موسسه معارف تحت نظارت آقای دکتر سبحانی برگزار گردد.

با توجه به ابلاغ این ماموریت به اینجانب و بعد از مشورت با آقای دکتر انصاری، سرفصلهای دوره مبانی و تکمیلی برای مدیریت مدرسه حضرت آمنه(سلام الله علیها)ارسال شد. و مدیریت محترم و مدیر محترم گروه کلام هم لیست ۱۲ نفره از اساتید منتخب برای شرکت در کلاس معرفی کردند.

با توجه به زمانبر شدن هماهنگی های میان مسئولین و اساتید مدرسه علمیه، سرانجا در اوایل اسفند ۱۳۹۹ و تحت مدیریت علمی سرکار خانم کریم پور (مدير علمی گروه کلام مدرسه علمیه حضرت آمنه نان ) جلسه توجیهی دوره با حضور ۱۲ نفر از اساتید منتخب برگزار شد و طبق نظر سنجی انجام شده در همین جلسه مقرر شد دوره از نیمه اسفند آغاز گردد.

شیوه اجرای دوره و سرفصلها

با عنایت به ابعاد علمی اساتید منتخب و آشنایی نسبتا خوب آنها با مباحث امامت که در جلسه توجیهی احراز شد، بعد از مشورت تلفنی با آقای دکتر انصاری و تایید ایشان مقرر شد به شیوه ی کارگاهی و با حضور اساتید منتخب بنیاد امامت این دوره برگزار شود.

بنابراین این حقیر، سرفصلهای فرق و مذاهب و سرفصلهای امامت شناسی را با روش کارگاهی آغاز کردم. و بعد از 4 ماه با اختصاصی زمان زیاد و با وجود سخت پسندی های علمی فراوان دانش پژوهان، با عنایت حضرات معصومین عليهم السلام  الحمدلله این دوره با رضایت علمی مدیران محترم مدرسه علمیه و اساتید دانش پژوه در تیر ماه ۱۶۰۰ پایان یافت.

بعد از اتمام دوره و بنا به درخواست همه دانش پژوهان و هم چنین تاکیدات مدیریت محترم گروه و مدیریت محترم مدرسه علمیه، تصمیم گرفته شد که با توجه به ظرفیتهای علمی اساتید و علاقه مندی آنها، اساتید دانش پژوه دوره در سه گروه علمی امامتی مورد نیاز مدرسه تقسیم شوند و تحت این گروه های تخصصی، کارگاه پژوهشی ادامه یابد .

گروههای علمی مورد نظر به شرح ذیل تقسیم شد

1.گروه امامت شناسی: برای آموزش و تربیت اساتید درس های امامت عامه 1، امامت عامه ۲، امامت عامه ۴ و نظریه های امامت و وظایف امت

خانمها: رحمتی، احمدوند، اسماعیلی، رحبی و یوسفی سوته و کریم پور

2.گروه امام شناسی: برای آموزش و تربیت اساتید درسهایی ادله امامت اميرالمومنين ، ادله امامت سایر ائمه علیهم السلام، نقد ادله خلافت و مهدویت

خانمها: يوسفي سوته ،کریم پور و رضوی

۳- گروه تاریخ امامت: برای آموزش و تربیت اساتید درسهای تاریخ اسلام از منظر امامت، تاریخ تحلیلی امامت، نقش ائمه در احیای دینی و تاریخ تشیع و سیره معصومین علیهم السلام

خانمها: سانری، باباخان و صوفی