برگزاری کرسی آزاداندیشی

برگزاری کرسی آزاداندیشی

شناسه خبر : 59901

1397/02/24

تعداد بازدید : 488

برگزاری کرسی آزاداندیشی
برگزاری کرسی آزاداندیشی

   اشتغال و تحصيل بانوان  آري يا نه ؟

دوشنبه مورخ 24/2/1397 اولين كرسي مشترك آزاد انديشي بين مدرسه علميه حضرت آمنه .س. و دانشگاه فرهنگيان قم  برگزار شد.

در اين نشست كه تعدادي از طلاب و دانشجويان حضور داشتند دكتر كاردواني به عنوان موافق با اشتغال و دكتر كارپرور مخالف اشتغال بانوان سخناني را ايراد كردند، دكتر حاجي اسماعيلي نيز مديريت جلسه را به عهده داشتند.تعدادي از خواهران طلبه و دانشجو نيز در رد و تاييد مباحث مطرح شده مطالبي را ارائه كردند.

كار پرور گفت : مسأله اشتغال زنان امري نوين است كه صبغه طولاني نداشته و اگر در صدر اسلام هم مواردي ذكر شده بسيار نادر بوده و عموميت نداشته است.وي گفت : اشتغال بانوان آسيب هاي جبران ناپذيري به خانواده مي زند و بعضاً استقلال مالي  موجب تجرد دختران شده است .

وي  گفت : اشتغال در مواردي هم بنيان خانواده را از هم مي پاشد چرا كه قدرت مالي ، قدرت چانه زني را فراهم كرده و گاهي اوقات زن خود را ملزم به وظايف همسري و مادري نمي داند و نهايتاً اختلافات منجر به جدايي زن و مرد مي شود.

كاردواني در پاسخ گفت : اشتغال زن سبب فقر زدايي از خانواده است و افراد خانواده زير چتر حمايتي مادر استعدادهايشان را شكوفا كرده و مي توانند در صورت عدم توانايي پدر با كمك  مالي مادر خانواده در عرصه هاي مختلف پيشرفت كنند.

وي افزود : مادران شاغل محبت بيشتري به فرزندان خود داشته و از سطح شعور و آگاهي بيشتري برخوردارند واگر زن كار كمتري در خانه انجام دهد اما محبت بيشتري به مرد كند براي همسرش مقبول تر است . و چرا  ساعاتي را كه زن براي شركت در جلسات قرآن و روضه رفتن در بيرون از خانه مي گذراند مذموم نيست ولي كار بيرون از خانه را مناسب نمي دانيم.

در انتها دانشجويان موافق و مخالف هم مطالبي چون اشتغال منافاتي با وظايف خانه داري ندارد و يا اينكه شغل بايد متناسب با شرايط روحي زن واحتياج جامعه باشد و مشاغلي چون پزشكي ، پرستاري و يا معلمي براي بانوان لازم است نظرات خود را بيان كردند.

 جلسه نيز با شعارهايي عليه آمريكا و مستكبرين و سوزاندن پرچم آمريكا به پايان رسید.